راهکارهایی برای پیشگیری از بروز آرتروز

به گزارش وبلاگ آمازون، دکتر رضا زندی فلوشیپ جراحی هیپ و لگن با اشاره به اینکه آرتروز در دو دسته کلی اولیه و ثانویه تعریف می گردد، گفت: آرتروز اولیه بدون هیچ علت خاصی، با افزایش سن، وجود سابقه خانوادگی و زمینه ژنتیکی یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می گردد و تمام مفاصل بدن را درگیر می نماید.

راهکارهایی برای پیشگیری از بروز آرتروز

وی اضافه کرد: آرتروز ثانویه به علت وجود یک عارضه مادرزادی، روماتیسم یا شکستگی در مفصل ایجاد می گردد، البته آرتروز اولیه و به دنبال آن آرتروز زانو بسیار شایع است، چراکه بیشترین فشار به این مفصل وارد می گردد.

این متخصص ارتوپدی در مورد اقدامات پیشگیرانه این عارضه شایع، مطرح کرد: کاهش وزن، تغییر در نحوه نشستن، استفاده از هر دو توالت فرنگی و ایرانی، بلند نکردن اجسام سنگین نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به آرتروز اولیه دارد. این اقدامات در مواقعی که بیماری در مراحل اولیه واقع شده است و بیمار درد غیرقابل تحملی ندارد، به عنوان راه درمانی نیز مطرح می گردد. آب درمانی، ورزش های سبک، روش های دارویی، روش PRP و در بعضی مواقع جراحی تعویض مفصل از دیگر روش های درمانی مطرح است.

فلوشیپ جراحی هیپ و لگن بر اهمیت انتخاب روش درمانی متناسب با علائم تاکید نمود و گفت: تعویض مفصل هیپ به عنوان بهترین عمل قرن شناخته شده، چراکه بیمار را به زندگی عادی برمی گرداند. البته معمولا آخرین انتخاب جراحی است و تا حدامکان سعی می گردد عارضه را به یاری تغییر سبک زندگی و انجام ورزش های ساده برطرف کرد.

وی ادامه داد: بعضی اوقات بیمار به علت مصرف داروهای متعدد یا ابتلا به بیماریهایی همچون دیابت و پوکی استخوان، دچار تخریب مفصل می گردد. از طرفی فرد به علت داشتن درد زیاد نمی تواند فشاری به مفصل خود وارد کند و تحرکی ندارد، همین امر نیز باعث بروز چاقی، دیابت و فشار خون و در نهایت تخریب مفصل می گردد.

زندی در انتها تاثیرگذاری جراحی تعویض لگن را چشمگیرتر از عوارض آن خاطرنشان کرد و اضافه کرد: هر اقدامی باید در زمان مناسب انجام گردد و پیش از بروز هر مسئله ای باید پیشگیری را مورد توجه قرار داد.

منبع: همگردی

به "راهکارهایی برای پیشگیری از بروز آرتروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای پیشگیری از بروز آرتروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید