سگ ها، کرونایاب می شوند

به گزارش وبلاگ آمازون، حمیدرضا شیری، مسئول روابط عمومی پروژه تشخیص ویروس کرونا که با همکاری مدرسه آموزش سگ ها و ارتش در حال اجرا است، در این باره اظهار کرد: پیش از این نیز از سگ ها برای تشخیص ویروس مالاریا و ویروس های دیگر یاری گرفته شده است، از آنجایی سگ ها بو را 20 هزار برابر بیشتر از انسان تشخیص می دهند، پیش از این نیز توانسته بودند بعضی ویروس ها را تشخیص دهند؛ البته با توجه به اینکه ویروس کرونا ناشناخته است و جهش زیادی دارد، بسیاری از محققان تا کنون این پژوهش را انجام نداده بودند. در حال حاضر ما ریسک این اقدام را پذیرفته ایم و ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز ما را در این زمینه حمایت نموده است.

سگ ها، کرونایاب می شوند

وی در تبادل نظر با ایسنا ادامه داد: تا به امروز دو مرحله از این آموزش ها در مدرسه SK9 انجام شد و مرحله نهایی در دژبان مرکز ارتش، در محدوده بیمارستان امام رضا صورت گرفت تا طی چند نوبت ویروس با رعایت پروتکل های بهداشتی، به طوری که ضعیف نگردد یا از بین نرود به دست ما برسد. به همین دلیل هم در مرحله اول تحقیقات ثابت کردیم که سگ ها به ویروس کرونا مبتلا نمی شوند، چرا که حدود دو هفته است که سگ ها به صورت مستقیم با ویروس ها کار می نمایند، اما چند مرحله تست صورت گرفته و تا به امروز هیچ موردی از انتقال ویروس از سگ به مربیان مشاهده نشده است، بنابراین سگ ناقل نمی تواند باشد.

شیری با بیان اینکه امیدواریم تا 10 روز آینده اعلام کنیم که سگ ها می توانند کرونا را تشخیص دهند اظهار کرد: طی تست هایی که انجام می گردد، سگ ها میـتوانند از میان 10 نمونه، که 9 نمونه منفی و یک نمونه مثبت است، ویروس را شناسایی نمایند. امیدواریم در روز های آینده بتوانیم این را به جهان ثابت کنیم.

مسئول مسئول روابط عمومی مجموعه سگ های SK9 اضافه کرد: از آن جایی که این اقدام پژوهشی و تحقیقاتی است ما نمی دانستیم که کدام نژاد توانایی تشخیص بیشتری دارد بنابراین از نژاد های مختلف استفاده کردیم که نژاد های لابرادور، گلدن رتریور، ژرمن شپرد و بوردر کالی از جمله آن ها هستند.

وی همچنین با بیان اینکه این اقدام هنوز در نقاط دیگر جهان شروع نشده است گفت: مرحله پژوهش های عملی این تحقیقات تا کنون در جهان شروع نشده است، انگلستان هم اعلام نموده که می خواهد این اقدام را اغاز کند، اما در مرحله تحقیقاتی است و، اما هزینه ای که آن ها برای پروژه درخواست کردند حدود 17 و نیم میلیارد تومان است، اما ارتش جمهوری اسلامی ایران ما را حمایت کرد و در مرحله اول ثابت کردیم که سگ نمی تواند ناقل باشد و ویروس را به انسان انتقال نمی دهد.

شیری گفت: یاری دریافت از سگ ها برای تشخیص کرونا دو فاز خواهد داشت، فاز اول آن استفاده از سگ ها برای تشخیص ابتلای افراد خواهد بود، اگر یک سگ آموزش ببیند می تواند در ساعت به صورت حدودی ابتلا یا عدم ابتلای 700 نفر را تشخیص دهد. فاز دیگر هم این است که می توان سگ ها را آموزش داد که در مکان های شلوغ مثل مراکز تجاری، پادگان ها، فرودگاه ها و.. افراد ناقل را از سالم تفکیک نمایند.

وی در انتها گفت: این پژوهش ریسک بسیار زیادی دارد و ویروس در 20 سانتی متری مربیان قرار می گیرد، این یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی با همکاری مدرسه SK9، ارتش جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دژبان مرکز ارتش و بیمارستان امام رضا در حال اجرا است.

آنالیز قابلیت سگ های بویاب برای تشخیص کرونا در انگلیس

موضوع تشخیص کرونا به وسیله بو توسط سگ در انگلیس هم در حال آنالیز است و سازمان سگ های بویاب پزشکی با همکاری دانشکده بهداشت و طب استوایی لندن و دانشگاه دورهام (Durham) در کوشش هستند تا قابلیت سگ ها را در تشخیص افراد آلوده به کروناویروس (مانند سایر بیماری ها) مورد آزمایش قرار دهند و در صورتیکه تحقیقات اولیه موفقیت آمیز باشد شش قلاده سگ را به منظور تشخیص افراد مبتلا به بیماری کووید-19 تربیت نمایند.

آموزش این سگ ها به این شکل است که ماسک بیماران مبتلا به بیماری کووید-19 برای بو کشیدن به آن ها داده میگردد تا تعیین گردد آیا این بیماری بوی خاصی دارد که سگ ها قادر به تشخیص آن باشند؟

به گفته محققان آنالیز ها و آزمایشات به چندین هفته زمان نیاز دارد تا تعیین گردد آیا سگ ها قادر به تشخیص بیماری کووید-19 به وسیله حس بویایی هستند؟

به گزارش ساینس الرت، رئیس دپارتمان دانشکده بهداشت و طب استوایی لندن گفت: در حال حاضر نمی دانیم بیماری کووید-19 بوی خاصی دارد یا خیر، اما طبق آنالیز های گذشته این موضوع تایید شده است که دیگر بیماری های تنفسی بوی بدن را تغییر می دهد و احتمال اینکه این ویروس نیز این قابلیت را داشته باشد، وجود دارد.

منبع: فرارو

به "سگ ها، کرونایاب می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ ها، کرونایاب می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید