آغاز فصل سوم تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت

به گزارش وبلاگ آمازون، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، آغاز فصل سوم تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت صورت پذیرفت.

آغاز فصل سوم تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت

داستان چیست؟

حمید فدایی افزود: تهیه نقشه باستان شناسی منطقه پارسه و دشت مرودشت از طرحهای مهمی است که در طول سالهای گذشته توسط گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پیگیری و با همکاری اداره کل استان اجرا شده است.

بیشتر بخوانیدتخت جمشید | مأمن کاخ های باستانی در ایران

فدایی گفت: اکنون سومین فصل از این آنالیز، به مدت یک دوره برنامه ریزی شده و عملیات میدانی آن توسط همکاران باستان شناس این پایگاه، به سرپرستی وحید بارانی شروع شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ادامه داد: امید می رود در طول این برنامه، شناسایی و مستندنگاری، بخشی دیگر از ظرفیت های تاریخی منطقه و یافته ها و اطلاعات مربوط به محوطه های باستانی حاصل از این آنالیز را بتوان بر روی سیستم مختصات جغرافیایی GIS ارائه کرد.

وحید بارانی کارشناس گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست آنالیز تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت نیز گفت: فصل سوم آنالیز و شناسایی دشت مرودشت به منظور تهیه نقشه باستان شناسی مرودشت، دربرگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و مرودشت است.

او افزود: با توجه به فصول گذشته در این آنالیز ها، تعداد 402 محوطه در دشت میان کوهی این حوزه در حریم یک و دو مجموعه جهانی تخت جمشید آنالیز و گزارش هر کدام جداگانه ارائه شده است.

بارانی افزود: از مهمترین اهداف گروه باستان شناسی در این حوزه، آنالیز و شناسایی و شناخت کلی توالی گاه نگاری و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت و حوزه رودخانه کر و پلوار و همچنین جمع آوری داده های باستان شناسی (سفال، ابزار سنگی و…) بر روی محوطه ها، به منظور تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید است که به عنوان یکی از مهمترین کانون های اصلی پژوهش و مطالعات باستان شناسی محسوب می گردد.

او بر اهمیت شناخت الگوهای استقراری این دشت تأکید و اعلام کرد: با توجه به پراکنش نسبتا فراوان محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و نیز پیوست این نقشه ها با یکدیگر می توان اقدام به تهیه یک نقشه منسجم باستان شناسی کرد که به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر می گردد.

سرپرست آنالیز تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت گفت: در فصل سوم، بیشتر در دامنه و ارتفاعات کوه حسین و نیز دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان مورد آنالیز باستان شناسی قرار می گیرد.

منبع: همگردی

به "آغاز فصل سوم تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فصل سوم تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید