لیبی ، العربی الجدید: حفتر بعد از بی توجهی حامیان عربی احساس انزوا می نماید

به گزارش وبلاگ آمازون، منابعی در لیبی به روزنامه ای قطری گفتند که سرکرده نیروهای شرق لیبی بعد از شکست های اخیر، دیگر مانند سابق مورد حمایت کشورهای عربی خلیج فارس نیست و احساس می نماید منزوی شده است.

لیبی ، العربی الجدید: حفتر بعد از بی توجهی حامیان عربی احساس انزوا می نماید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آمازون، منابع نزدیک به خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی موسوم به ارتش ملی لیبی می گویند حامیان عرب او در کشورهای عربی خلیج فارس دیگر به همانند قبل توجه نمی نمایند و او احسان می نماید در انزوای بزرگی قرار گرفته است.

روزنامه الکترونیکی العربی الجدید امروز سه شنبه به نقل از این منابع نوشت که خلیفه حفتر اخیراً تماس های زیادی با طرف های متعدد داشته و به صورت مخفیانیه به یکی از پایتخت های عربی حامی او سفر نموده است تا بتواند حمایت گسترده ای برای جبران شکست های پی در پی خود در برابر نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به دست بیاورد.

منابع این روزنامه قطری مدعی شدند که ژنرال حفتر در این سفر همانند سفرهای قبلی مورد استقبال قرار نگرفته و شکست های میدانی اخیر او به جز در تماس های کوتاه با سران ابوظبی، بحث و آنالیز نشده است.

این منابع بی اهمیتی امارات و سایر کشورهای عربی حامی او به شیوع کرونا در این کشورها مربوط دانستند و گفتند که حامیان حفتر مشغول این ویروس هستند و این مسئله هزینه هایی را برای آن ها تحمیل نموده است و در حال بلعیدن اندوخته های اقتصادی آن هاست و فروپاشی قیمت جهانی نفت مزید بر علت شده و این مسئله منجر شده است که حفتر و شکست های او در آخر لیست اولویت های آن ها قرار بگیرد.

منابع ادعایی العربی الجدید می گویند ژنرال حفتر، بعد از شکست های اخیر و از دست دادن هشت شهر و واگذاری این مناطق به نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج که مورد حمایت سازمان ملل است، احساس انزوای بزرگی می نماید.

طی یک سال گذشته، ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی با حمایت امارات عربی و عربستان سعودی و مصر، علیه دولت وفاق ملی اعلان جنگ نموده و درصدد است طرابلس، پایتخت این دولت را به تصرف درآورد.

حمایت های سیاسی، نظامی و تجهیزاتی ترکیه از این دولت که با رأی مجلس ترکیه وجاهت قانونی به خود گرفته، منجر شده است که نیروهای تحت امر فایز السراج بعد از یک سال دفاع، به حالت تهاجمی درآمده و طی یک هفته گذشته چند شهر و منطقه را در جنوب و غرب طرابلس آزاد نموده و پیشروی نمایند.

به نظر می رسد پیشروی دولت وفاق ملی در مقابل نیروهای ژنرال حفتر، متحدان سعودی، اماراتی و مصری این ژنرال لیبیایی را نگران نموده و از این اقدام نگرانند. ریاض، قاهره و ابوظبی هم اکنون در رقابتی پنهان برای تقویت طرف های درگیر در لیبی هستند.

سازمان ملل اخیراً از طرف های درگیر در لیبی که بعد از سرنگونی معمر القذافی صادرات هرگونه سلاح به این کشور ممنوع است، خواسته به دلیل شیوع کرونا فعلا متارکه جنگ نموده و آتش بس برقرار نمایند. به رغم استقبال طرفین متخاصم، این درگیری ها طی یک هفته اخیر شدید گزاش شده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "لیبی ، العربی الجدید: حفتر بعد از بی توجهی حامیان عربی احساس انزوا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیبی ، العربی الجدید: حفتر بعد از بی توجهی حامیان عربی احساس انزوا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید