موج دوم کرونا چیست؟

به گزارش وبلاگ آمازون، اگر عدد سرایت بالای یک باشد، موارد ابتلا تصاعدی بالا می فرایند، ولی اگر این عدد کم باشد، موارد جدید ابتلا برای ادامه شیوع کافی نیست و شیوع بیماری بتدریج فروکش می نماید.

موج دوم کرونا چیست؟

موج دوم شیوع همه گیری بیماری های عفونی، یعنی پس از کاهش موارد جدید، بیماری دوباره تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند. موج دوم ممکن است افزایش ابتلا در گروه های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق بخصوصی در هر کشور باشد یا مانند موج اول همه گیر باشد.

نگرانی از موج دوم کرونا در حالی افزایش یافته که بسیاری از کشور های جهان به سمت بازگشایی و برداشتن مقررات محدودیت تردد و قرنطینه حرکت نموده یا می نمایند، در آمریکا البته مسئله تظاهرات پرشمار و گسترده هم مطرح است.

تقریبا در تمام این کشور ها کارشناسان هشدار داده اند که تماس بیشتر مردم با همدیگر ممکن است به افزایش مبتلایان و شیوع بیشتر بیماری منجر گردد.

معمولا بروز عفونت های تنفسی از جمله آنفلوآنزا در ماه های گرم سال کمتر می گردد و حتی تحقیقات درباره دیگر انواع ویروس کرونا نشان داده که خشکی هوا و پرتو فرابنفش آفتاب در تابستان، شرایط را برای ویروس در بیرون بدن میزبان نامساعد می نمایند.

تظاهرات در دنور آمریکا

با این حال بعضی معتقدند رفتار این ویروس کرونای جدید هنوز شناخته نیست و با توجه به مسری و ناشناخته بودنش یرای سیستم ایمنی افراد، نیازی به شرایط مناسب آب و هوایی ندارد تا بتواند میزبانی برای خود بیابد و تکثیر گردد.

از همین حالا هم شواهد برداشتن محدودیت ها و قرنطینه آشکار شده است. در کره جنوبی ناچار شده اند مدرسه ها را دوباره ببندند.

بعضی مقاطع تحصیلی در انگلستان از امروز مدرسه رفته اند

در ویسکانسین درست دو هفته بعد از اینکه دیوان عالی دستور در خانه بمانید را لغو کرد افزایش موارد ابتلا در یک روز اعلام شده است. در جورجیا یکی از اولین ایالت هایی که محدودیت ها را لغو کرد، پس از چند هفته ثابت ماندن، افزایش ابتلا دیده شده است.

در همین حال کیشا لنس باتمز شهردار آتلانتا، شهری که شاهد بیشترین ناآرامی ها بوده هشدار داده که هنوز در آمریکا همه گیری ای شایع است که بیشتر جان سیاهپوستان و تیره پوستان را می گیرد.

او از کسانی که تظاهرات شبانه شرکت نموده اند خواست صبح روز بعد آزمایش کرونا بدهند و گفت: اعتراض ها او را از رسیدگی به همه گیری کرونا بارداشته است. شهردار واشنگتن و فرماندار مریلند هم نگرانی مشابهی را اظهار نموده اند.

در کشور هایی که محدودیت تردد و قرنطینه اعلام شده هدف این بوده که عدد سرایت کرونا به کمتر از یک کاهش پیدا کند. از این رو اگر پس از کاهش محدودیت ها عدد سرایت بیش از یک گردد، یعنی هر فرد آلوده بیشتر از یک نفر دیگر را آلوده کند، ممکن است دولت ها مجبور شوند دوباره تمهیداتی را در نظر بگیرند.

تظاهرات در مقابل کاخ سفید

عدد سرایت (شاخص آر) چیست؟

عدد سرایت شاخصی است برای اندازه گیری توان شیوع یه عامل بیماری زا. عدد سرایت یعنی متوسط تعداد افرادی که هر فرد آلوده می تواند عامل عفونی را به آن ها سرایت دهد. برای مثال سرخک در جامعه ای بدون مصونیت یکی از بالاترین عدد های سرایت را دارد و هر فرد می تواند بطور متوسط پانزده نفر دیگر را آلوده کند. این عدد تقریبی است و مشخص دقیق آن در میانه همه گیری میسر نیست.

چرا عدد بالای یک خطرناک است؟ برای اینکه اگر عدد سرایت بالای یک باشد، موارد ابتلا تصاعدی بالا می فرایند، ولی اگر این عدد کم باشد، موارد جدید ابتلا برای ادامه شیوع کافی نیست و شیوع بیماری بتدریج فروکش می نماید.

منبع: فرادید

به "موج دوم کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید