کشف یک راه غیرمنتظره احتمال ابتلا به کووید-19

به گزارش وبلاگ آمازون، محققان دانشگاه پزشکی واشنگتن در سنت لوئیس فرضیه جدیدی را مطرح می نمایند که بعضی افراد ممکن است به روشی غیرمعمول در معرض خطر عفونت به ویروس باشند: غذا خوردن

کشف یک راه غیرمنتظره احتمال ابتلا به کووید-19

به گزارش ایسنا و به نقل از بی جی آر، بیش از یک سال از اولین ابتلا به کروناویروس می گذرد و بیشتر مردم از نحوه شیوع بیماری مطلعند. قطرات تنفسی که در اثر سرفه، عطسه و صحبت کردن در هوا پخش می گردد می تواند وارد مجرا های تنفسی فوقانی افراد گردد. ویروس به وسیله دهان، بینی و حتی چشم ها وارد بدن شده و آغاز به انتشار در سلول ها می نماید و پایان به ریه ها می رسد جایی که بیشترین آسیب را میزند.

به همین دلیل زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها و تهویه مناسب فضای های داخلی توصیه می گردد. احتمال بیماری با لمس کردن سطوح آلوده نیز وجود دارد اگرچه راه انتقال بیشتر به وسیله قطرات تنفسی است، اما محققان دانشگاه پزشکی واشنگتن در سنت لوئیس فرضیه جدیدی را مطرح می نمایند که بعضی افراد ممکن است به روشی غیرمعمول در معرض خطر عفونت به ویروس باشند: غذا خوردن

در روز های ابتدایی همه گیری ما فهمیدیم که غذا نمی تواند باعث شیوع کویید-19 گردد. این ویروس به گیرنده های ACE 2 در بینی و ریه ها متصل می گردد، اما در دستگاه گوارش این اتفاق نمی افتد. اسید معده می تواند ذرات موجود در غذا را از بین ببرد. همچنین پختن غذا باعث از بین رفتن ویروس می گردد. متخصصان بهداشت هنوز توصیه می نمایند که افراد دست هایشان را هنگامی که غذا از بیرون تهیه نموده و به خانه آورده اند بشورند.

در ماه های بعد، مسئولان بهداشتی از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیشتر بر این موضوع تأکید کردند که انتقال به وسیله بسته بندی مواد غذایی بعید است.

محققان در سنت لوئیس چیزی را کشف کردند که در خصوص همه افرادی که در معرض ویروس قرار می گیرند صادق نیست.

آن ها افرادی را مورد مطالعه قرار دادند که از بیماری به نام مری بارت (Barretts esophagus) رنج می برند. این بیماری باعث می گردد سلول های مری به ویروس کرونا متصل شوند. رفلاکس معده می تواند آسیب هایی طولانی مدت به مری بزند از جمله می تواند باعث تغییر شکل سلول های مری شده طوری که این سلول ها شبیه به سلول های روده شوند. این سلول ها که بعد از تغییر شکل دارای گیرنده های ACE 2 می شوند می توانند به اتصال ویروس یاری نمایند.

دکتر جیسون سی میلز (Jason C. Mills) در بیانیه ای گفت: هنوز شواهدی مبنی بر اینکه افراد مبتلا به مری بارت میزان ابتلای بیشتری به کویید-19 دارند و یا در معرض خطر بیشتری هستند وجود ندارد، اما یکی از دلایل آن مورد مطالعه قرار نگرفتن این موضوع نیز هست. اکنون که ما این مطالعات را کنار هم گذاشتیم ارزش آن را دارد که آنالیز کنیم آیا افراد مبتلا به مری بارت میزان ابتلای بیشتری دارند یا خیر.

افرادی که از این بیماری رنج می برند به طور معمول دارویی به نام پروتون پمپ (proton pump) مصرف می نمایند. این دارو ترشحات اسید معده را کاهش داده و در نتیجه میزان اسیدی بودن معده کم می گردد که می تواند باعث گذر ویروس های بیشتر از معده شده که در روده به گیرنده های مخصوص وصل می شوند.

تقریبا از هر پنج نفر در ایالات متحده یک نفر از بیماری رفلاکس معده رنج می برد، اما این بدان معنا نیست که همه این افراد در معرض ابتلا به ویروس به وسیله غذا هستند. محققان به وسیله آزمایش هایی نشان دادند که تغییرات سلول های مری می تواند باعث اتصال ویروس به آن گردد با این حال نمی توان ثابت کرد که در زندگی واقعی نیز این اتفاق رخ دهد. همچنین تعیین نیست فردی که دچار مری بارت است ویروس را از غذای آلوده دریافت نموده و نه به وسیله مجاری تنفسی.

با این حال محققان می گویند، ممکن است فردی که دارای بیماری مری بارت است و مقادیر کمی از ویروس در مجاری تنفسی خود دارد با بلعیدن ترشحات تنفسی ویروس را وارد مری کند و این موضوع باعث شدت بیماری گردد. اما همه این ها حدس هایی است که نیازمند تحقیقات بیشتری است، اما آن چه داشنمندان تا به امروز ثابت نموده اند این است که ویروس می تواند به سلول های مری افراد مبتلا به مری بارت متصل گردد.

بسیاری از مبتلایان به کووید-19 علائم گوارشی از جمله دل درد و اسهال دارند، اما تعیین نیست آیا بارت می تواند بر روی این علائم اثر بگذارد یا شدت بیماری را بیشتر کند.

میلز می گوید: نگرانی ما این است که افرادی که از بیماری بارت رنج می برند در برابر غذای آلوده حساس تر باشند. این مطالعات داده هایی در اختیار ما قرار می دهد که آنالیز کنیم آیا گروه خاصی از مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری به وسیله آن چه می خورند هستند.

منبع: فرارو

به "کشف یک راه غیرمنتظره احتمال ابتلا به کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک راه غیرمنتظره احتمال ابتلا به کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید