ردپای دو مدیر دولتی در فساد 25هزارمیلیاردتومانی، از وزارت صمت و بانک مرکزی و گمرک تا بانک کشاورزی؛ همه درگیرند!

به گزارش وبلاگ آمازون، در یک فساد عجیبی انجام شده ردپای وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک دیده می گردد به طوری که به گفته نماینده دادستان، یکی از مدیران ارشد و سابق بانک مرکزی به نام سید رسول سجاد 800 سکه بهار آزادی از اسدبیگی رشوه دریافت می نماید تا فرایند تخصیص ارز دولتی تسریع گردد.

ردپای دو مدیر دولتی در فساد 25هزارمیلیاردتومانی، از وزارت صمت و بانک مرکزی و گمرک تا بانک کشاورزی؛ همه درگیرند!

به گزارش خبرنگار حقوقی گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ آمازون، چهارمین جلسه رسیدگی به بزرگترین پفراینده فساد ارزی که روز گذشته برگزار گردید، با باز شدن نام مقام های دولتی و جلسات ویژه برای اعطای ارز دولتی به امید اسدبیگی همراه بود.

امید اسدبیگی مدیرعامل شرکت نیشکر هفت تپه و 20 متهم دیگر در یک پفراینده 18 جلدی تخلفات ارزی، متهم هستند 1.5 میلیارد دلار ارز دولتی را به بهانه واردات تجهیزات صنعتی دریافت نموده ولی به جای واردات کارخانه، آن را در بازار آزاد به فروش رساندند که این رقم با نرخ دلار امروز بازار، بیش از 25 هزار میلیارد تومان برآورد می گردد.

در فساد عجیبی که صورت گرفت، از وزارت صمت گرفته تا بانک مرکزی و گمرک، فساد و کلاهبرداریهای بسیاری انجام شده است به طوری که به گفته نماینده دادستان، یکی از مدیران ارشد و سابق بانک مرکزی به نام سید رسول سجاد 800 سکه بهار آزادی از اسدبیگی رشوه دریافت می نماید تا فرایند تخصیص ارز دولتی تسریع گردد.

در نمونه دیگری از فساد ارزی انجام شده، متهمان حدود 600 میلیون دلار ارز برای راهاندازی خط فراوری 18 هزار تنی شکر اخذ می نمایند که ارزش این قرارداد فقط 14 میلیون دلار بوده است!

در سه جلسه نخست دادگاه، نام افراد بسیاری در دادگاه مطرح شده است که از جمله آنها غلامرضا شریعتی بود. در جلسه روز گذشته اما یکی از مدیران بانک کشاورزی در پاسخ به این پرسش نماینده دادستان که چه کسی دستور داده ارز دولتی به اسدبیگی پرداخت گردد دست به افشاگری زد.

افشای دو نام

امید اسدبیگی متولد 1366 در سال 1394 شرکت نیشکر هفت تپه را به قیمت 291 میلیارد تومان از سازمان خصوصی ساری خرید. 6 میلیارد تومان آن را به عنوان پیش پرداخت به حساب دولت واریز کرد اما از پرداخت سایر اقساط خبری نشد. وقتی نماینده دادستان در دادگاه از او پرسید چرا اقساط را واریز ننموده، با این پاسخ روبرو شد:به تو چه. گرچه این پاسخ تند او به نماینده دادستان با واکنش رئیس دادگاه همراه شد اما سوال اساسی اینجاست که چنین برخوردی توسط امیدبیگی با چه پشتوانه ای صورت می گیرد؟

برای پاسخ به این پرسش باید نگاهی به سه جلسه نخست دادگاه نگاهی انداخت. شاه محمدی نماینده دادستان در این جلسات از شبکه فسادی پرده برداشت که نشان می داد این جوان 33 ساله به حامیان خود دلگرم است. در دادگاه گفته شد او با بعضی چهره های سیاسی ارتباط دارد از جمله استاندار خوزستان.

نماینده دادستان از روابط اقتصادی غلامرضا شریعتی و اسدبیگی گفت هرچند که فردایش، دادستانی در بیانیه ای موضوع هزاران دلاری که توسط اسدبیگی به همسر شریعتی پرداخت شده بود، نوشت: نظر به اینکه انتساب هرگونه اتهام و یا مطلب ناروا به اشخاص، در صورتی قابلیت استناد دارد که مراحل و سیر قضایی خود را طی نموده باشد.

از دیروز بود که بعضی کاربران فضای مجازی با انتشار جزئیاتی از پفراینده اسدبیگی نوشتند یکی از افراد موثر در فساد ارزی، مرتضی شهیدزاده مدیرعامل سابق بانک کشاورزی و رئیس فعلی صندوق توسعه ملی است تا اینکه امروز، یکی از متهمان این پفراینده در پاسخ به سوال نماینده دادستان از جلسه ای گفت که منجر به تخصیص ارز دولتی به اسدبیگی شده بود.

شاه محمدی با اشاره به اینکه تخصیص ارز به اسدبیگی و شرکایش با توجه به بدهی پیشین آنها غیرقانونی بوده، از مسعود جلالیان یکی از مدیران بانک کشاورزی پرسید چه کسی به شما دستور داد مساعدت کنید؟

جلالیان هم به یک جلسه ویژه اشاره نمود و گفت: با حضور استاندار و مدیر عامل جلسه ای مشترک تشکیل شد و مواردی در اتاق مدیر امور ارتباطات مطرح شد بنابر این بقیه افراد هم باید جوابگو باشند، مگر من ژان وارژان هستم که در مقابل دستور مدیر عامل بایستم. کسی که باید پاسخ دهد، مدیرعامل وقت بانک است.

مدیرعامل وقت بانک کشاورزی هم در آن دوره کسی نبود جز مرتضی شهیدزاده. او در جلسه ای که با اسدبیگی و استاندار خوزستان برگزار نموده، سفارش نموده تا به اسدبیگی مهلت داده گردد تا بدهی خود را پرداخت کند و همزمان ارز جدید دریافت کند.

رسانه های نزدیک به دولت درحالی سعی دارند نام مدیران دولتی را مخفی نمایند که قاضی مسعودی مقام در جلسه نخست دادگاه خطاب به نماینده دادستان درباره موضوع شهید زاده می گوید: باید پفراینده آقای شهید زاده را همزمان ارسال می کردید. نماینده دادستان نیز در پاسخ اظهار کرد: پفراینده مرتضی شهید زاده در حال تکمیل است و ظرف یک هفته یا دو هفته آینده به دادگاه ارائه خواهد شد.

سه شنبه 13 خرداد جلسه بعدی دادگاه اسدبیگی برگزار می گردد و احتمالا باید شاهد افشای نام های دیکری باشیم؛ نام هایی که زمینه ساز بزرگترین فساد ارزی کشور به مدیریت یک جوان 33 ساله شده است.

4076/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "ردپای دو مدیر دولتی در فساد 25هزارمیلیاردتومانی، از وزارت صمت و بانک مرکزی و گمرک تا بانک کشاورزی؛ همه درگیرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای دو مدیر دولتی در فساد 25هزارمیلیاردتومانی، از وزارت صمت و بانک مرکزی و گمرک تا بانک کشاورزی؛ همه درگیرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید